Azoknak akik nem olvastál volna ( mert mondjuk élből elutasítják ezt az újságot, mert ez a szelektív olvasás ma nagy divat kis hazánkban) csak annyit mondanék, hogy érdemes néha odafigyelni arra, hogyan látnak minket kívülről. Márpedig ha ennek csak a negyede is leképeződik egy átlag külhoni polgár szemében, akkor az a bizonyos béka alattiság egy csodás, impozáns jelző a magyar valóságra, a magyarok gondolkodásmódjára. Csak egy dologban tudnék vitatkozni Frank Tiborral: abban a bizonyos „látótávolságban vagyunk” -kal. Hát ha így folytatjuk, akkor nem sokáig látszik még valami a többiekből!
Számomra már az is elszomorító, hogy 6 diplomával valaki családostól 87-ben nekivág a világnak, azaz disszidál, mert egyszerűen perspektíva nélkülinek és alkotásra, önmegvalósításra alkalmatlannak ítéli meg helyzetét, és ezzel együtt az országot. Sajnos minden szavával egyetértek, és csak azt érzékelem, hogy a kilátástalanság, a tenni akarás, és az összefogás hiánya totálisan eluralkodott az országban. Az önmegvalósításról, az értékrend totális felborulásáról már ne is beszéljek! Sok kisokos ügyeskedése és a felelősségvállalás nélküli politika egyértelmű következménye ez.
Lehet-e ezekkel a megállapításokkal vitatkozni:
„A vadkapitalista viszonyok miatt megaprofitok termelődnek – sokszor feketén –, a lakosság pedig a demagóg politikusok segédletével a gondoskodó állam illúzióját ápolja. Még mindig sikk az államot átverni, nem fizetni adót, leleményességnek számít az ingyenélés és a potyalesés. Az meg egyenesen elképesztő, hogy erre néhány párt még rá is játszik.”
” Ám ha nálunk is lenne például gyes vagy – mondjuk – üdülési csekk, ezek természetesen adókötelesek lennének, mint minden más jövedelem. Persze az elesetteket a társadalom itt is támogatja, de a 33 milliós Kanadában majd 14 millió adófizető van, s ha valaki elkerüli az adófizetést, börtönbe kerül, s nem állami támogatásban részesítik…”
„Az, hogy Magyarország eddig is egy szocialista álomvilággal próbált kapitalista környezetben evickélni, egyenesen vezetett ahhoz, hogy a gulyásszocializmusból szépen átment a pusztakapitalizmusba.”
„A demokráciának többről kellene szólnia, mint hogy két farkas meg egy bárány szavaz arról, mi legyen a vacsora. Visszataszító, ami otthon folyik, s mindez amatőr szinten. Amatőr módon zajlott már a köztársaságielnök-választás is, de „mókás” volt a mostani miniszterelnök-keresgélés, az évekig tartó parlamenti kivonulósdi, meg persze az is, hogy amatőr módon éppen a miniszterelnök ad (az őszödi beszéddel) igen magas labdát az ellenzéknek. A gazdaságban is hosszú a sor: a metróépítés vezet.”
„A válságot kellene kezelnie; a megszorítások után reformokra lesz szükség. Jobb, ha most nézünk szét a világban, amíg még látótávolságban vagyunk a többiektől!”
Nagyon el kellene ezeken az idézett sorokon gondolkodnunk. Mert mi még mindig ott tartunk, hogy megjelenik az új kormány döntése a gyesről, adókról stb a Fidesz válasza: Visszavonjuk, helyreállítjuk a régit! Szinte ebből áll az egész : Én akarom…. Én meg nem! Az EU választási plakátok „ELÉG!” felirata ettől számomra értelmezhetetlen. Nem is igazán tudom mi tévő legyek a választásokon, mert egyetlen párt sem üti meg ma itthon azt a mércét, ami valami halvány fénysugarat adhatna ebből a nagy trutymóból való kilábalásra. A fénysugár ami látszik, az sajnos ma még az a bizonyos vonat! Színvonaltalan veszekedés és az emberek hülyítése az ami zajlik!
Amatőr ország még amatőrebb vezetőkel. Nulla a jövőképünk! De lehet, hogy bennünket kellene lecserélni?
Láttam a minap Juszt beszélgetését is ezzel a kanadai- magyar üzletemberrel az M2-ön, a kimeneteléről, a helykeresésről, a kanadai újrakezdésről, pályafutásáról. Azt gondolom, hogy csak azok az emberek képesek ilyen karriert csinálni, akik hihetetlen önbizalommal, önismerettel, kitartással és nem utolsó sorban szerénységgel rendelkeznek. Ez az ember lehetne iszonyúan beképzelt is, mivel nem sokan vannak, akik ilyen teljesítményt tesznek le az asztalra. Ma olyan világot élünk, hogy ennek a töredékétől öntelté és önmagukat piedesztálra emelővé lesznek olyan emberek, akik leginkább csak kapcsolataiknak köszönhetik előre jutásukat. A teljesítmény nem igen nyomott sokat a latba náluk. Amióta kitalálták a ….manager foglakozást, vannak akik mindenhez értenek. Lehet, hogy ez egy új gén típus, csak én nem tudtam róla? ( Hümmm……Két diplomával a zsebemben még képzésre szorulok, de azt biztos nem az itthoni elsilányított iskolarendszerben szeretném megtenni. ) Mellesleg a Tv-s beszélgetésben szó volt az iskolarendszerről is. Egyértelműen érzékelhető, hogy a világban mindenhol az oktatás pénzbe kerül. De nem csak az államnak! A felsőoktatás a szülőnek, diáknak befektetés! Komoly anyagi áldozat vállalást igényel. Nem az a cél, hogy tanuljunk bármit, bárhol és ingyen. Hanem olyat, ami a megélhetést, az önkibontakoztatást eredményezi. Ez diploma, de az nem, amit ma INGYEN BÁRKI megszerezhet Magyarországon. Aztán csodálkozik, hogy nem tudnak a fiatalok elhelyezkedni. Lehet elmenni külföldre, és mosogatni valami bárban. Kinek jó ez? Az államnak, aki kitanítatta? A gyereknek, aki diplomásan mosogathat? Frank Tibor is volt pizza futár, mert el kellett tartania a családját, amíg nem kapott rendes állást. De a zsebében ott volt a HASZNÁLHATÓ tudás és a nyelvtudás! Micsoda különbség ez a mai papír gyűjtögető ( diploma, nyelvvizsga…) ingyenes oktatási rendszerünkhöz és igénytelenségünkhöz képest!
De mi minden reformot elutasítunk!
MIÉRT IS?????